انواع منابع نوری

انواع منابع نوری

چراغ ال ای دی سقفی

انواع منابع نوری

منابع نور را می توان بر اساس کارکرد، به سه دسته  ی عمده تقسیم کرد:

  1. منابع نوری کارکردی ، یا منابع روشنایی ، که هدف استفاده از آن ها تامین شرایط مناسب به جهت کارکرد مناسب در محیط است.

  2. منابع نورپردازی، که هدف استفاده از آن ها تامین نور مناسب به جهت زیبانمایی یک عنصر غیر کارکردی، مثلا نمای ساختمان است.

  3. منابع نوری دکوراتیو، که در این منابع خود منبع نور تبدیل به یک عنصر معمارانه یا عنصر هنری می شود و دارای ارزش های زیبای شناسانه ویژه است.

منابع نوری کارکردی :

چراغ ال ای دی سقفیاین منابع نور را می توان پر کاربردترین منابع نور دانست. چراغی که در خیابان است، چراغی که در راهرو و پلکان ها است، بسیاری از چراغ هایی که در محیط های اداری و مسکونی و تجاری و بیمارستانی و آموزشی و …. نسب می شوند. هدف استفاده از آن ها صرفا تامین نوری است که بیشترین تناسب را با کارهایی که در فضا انجام می شود داشته باشد. مثلا نوری که برای مکاتبات نیاز است. یا نوری که برای آشپزی لازم داریم. معمولا استاندارهای خاصی برای این منابع نور وجود دارد. این نوع منابع نوری اکثرا دارای زیبایی حداقلی هستند. از این منابع نور می توان به چراغ های سقفی توکار، برخی از پروژکتورهای فلادلایت، چراغ های دیواری شبه فلورسنت اشاره کرد.

منابع نورپردازی :

پروژکتور ال ای دی اسپاتلایتاز این منابع نور به جهت ایجاد و یا تغییر رنگ، ایجاد کنتراست ، ایجاد نقاط تاکیدی، ایجاد و یا بهبود بافت استفاده می شود. گاهی اوقات دارای سیستم اپتیکی ویژه ای هستند که باعث می شود تمرکز نور آن ها و دقت در تابش بیشتر شود. معمولا بدنه و ظاهر این منابع نور حالت صنعتی دارند و اکثر اوقات می بایست از چشم بیننده مخفی شوند. از این منابع نوری می توان به اسپاتلایت ها ، برخی از فلادلایت ها، گریزلینگ لایت ها اشاره کرد.

منابع نوری دکوراتیو :

این منابع نور علاوه بر این که وظیفه تامین روشنایی و یا حتی نورپردازی را به عهده دارند، می توانند به عنوان یک المان تزئینی یا یک شناسه ایفای نقش کنند. اگر هدف از منابع نورپردازی تامین نور نقاط کانونی و تاکیدی بود، هدف از منابع نور دکوراتیو ایجاد خود نقطه کنونی و یا تاکیدی است. این منابع نوری دارای  بدنه و ظاهر متناسب با مبانی زیبایی شناختی هستند و عموما جنس و طراحی به کار رفته در تولید آن ها ویژه تر است. از منابع نور دکوراتیو می توان به لوستر ها،  آویزهای زینتی، چراغ های دکوراتیور دیواری، آباژور ها و … اشاره داشت. اکثر این منابع نوری در زمان خاموشی نیز زیبا هستند.

مطالب مرتبط