راهنمایی برای انتخاب سایز لوستر

راهنمایی برای انتخاب سایز لوستر

انواع مختلف لوستر ها با ابعاد، پرداخت و سبک های مختلفی وجود دارند، پس انتخاب سایز لوستر ایده آل مناسب کار سختی است.

انتخاب سایز لوستر مناسب کار ساده ای نیست ، چرا که متغیر های زیادی وجود دارند و شاید ندانیم از کجا باید شروع کنیم. چه ابعادی برای لوستر مناسب خواهد بود؟ ممکن است یک لوستر کوچک به راحتی در فضای بزرگ گم شود و نتواند عنصر طراحی قدرتمندی را ایجاد کند. در حالی که لوستر بزرگ می تواند در فضای کوچک سرکوب کننده باشد. لوستر مناسب، متناسب با ارتفاع و عرض اتاق و همین طور سایز مبلمان داخل اتاق است.

در این جا برخی قوائد عمومی که برای بیشتر فضا ها اعمال پذیر است را ذکر می کنیم:

۱- چطور سایز لوستر (قطر آن) را مشخص کنیم:

مجموع طول و عرض فضا را در ۸.۵ ضرب کنید و قطر تقریبی لوستر بر حسب سانتی متر به دست می آید.

مثلا برای اتاقی،  طول ۵ متر + عرض ۲.۵ = ۷.۵ ، قطر لوستر حدودا ۶۵ سانتی متر خواهد بود.

۲- چطور ارتفاع لوستر را مشخص کنیم:

فاصله بین کف اتاق تا سقف را حساب کنید، آن را در ۲۰ ضرب کنید، این برابر با ارتفاع لوستر بر حسب سانتی متر خواهد شد. این قائده به صورت عمده برای لوستر های آویز قابل اعمال است و لزوما قابل اعمال به لوستر های سبک سقفی نیستند.

مثلا برای اتاقی با ارتفاع حدود ۳.۵ متر، ارتفاع لوستر  برابر با ۳.۵×۲۰ حدود ۷۰ سانتی متر خواهد بود.

۳- چطور ارتفاع آویز کردن لوستر را مشخص کنیم

اگر لوستر را بر روی کف گسترده آویز می کنید، پایین لوستر باید حداقل ۲۳۰ سانتی متر بالاتر از کف اتاق باشد.

اگر شما لوستر را بر روی میز ناهار خوری یا جزیره ی آشپزخانه نصب می کنید، پایین لوستر باید حدودا ۷۵ تا ۹۰ سانتی متر بالاتر از سطح فوقانی میز باشد.

قواعد و نکاتی که باید برای فضاهای مختلف به کار برد.

ورای قاعده های عمومی که قابل اعمال به بیشتر فضاها هستند، قواعد و نکات دیگری برای جاهای مختلف وجود دارند، مثلا این که چه سایز لوستری را باید برای اتاق ناهار خوری یا برای سرسرا ها استفاده کرد.

اتاق ناهارخوری و جزیره ی آشپزخانه

اگر لوستر را بر روی میز ناهارخوری یا جزیره ی آشپزخانه خود آویز می کنید، می توانید ابعاد لوستر را بر مبنای ابعاد میز ناهارخوری یا جزیره ی آشپزخانه انتخاب کنید. ما به صورت عمومی پیشنهاد می دهیم که عرض یا قطر لوستر می بایست بین ۱/۲ تا ۲/۳ عرض میز ناهارخوری یا جزیره ی آشپزخانه باشد.

مثلا، فرض کنید اگر میز ناهارخوری با طول ۱۷۰ و عرض ۸۰ سانتی متر دارید:

  • اگر لوستر گرد انتخاب می کنید، قطر آن باید بین ۴۰ (نصف ۸۰) تا ۵۴ (۲/۳ عدد ۸۰) باشد.
  • اگر لوستر مستطیلی انتخاب می کنید، عرض آن باید بین ۴۰ و ۵۴ سانتی متر، و طول آن بین ۸۵ تا ۱۱۵ سانتی متر (بر مبنای ۱/۲ و ۲/۳ طول میز) باشد.

سرسرای دو-طبقه دارای پلکان

ورای قاعده عمومی که قسمت پایینی لوستر باید حداقل ۲۳۰ سانتی متر بالاتر از کف باشد. برای فضای دو طبقه، مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که لوستر چه طور از طبقه ی دوم به نظر می رسد. به صورت کلی، لوستر مخصوص راه پله، گزینه مناسبی برای فضا است. در مورد جایگذاری، دو راهنمای کلی وجود دارند:

  • راهبرد کلی استفاده از طبقه ی دوم به عنوان نقطه مرجع است. آویز کردن لوستر کمی پایین تر یا بالاتر از قسمت بالایی پلکان. در این روش، وقتی شما در بالای پلکان هستید، قسمت فوقانی لوستر هم رده با چشم شما خواهد بود.
  • در نقطه مقابل، بسیاری از طراحان طرفدار جایگذاری مستقل به صورتی است که باعث بشود لوستر نقطه کانونی باشد. یا جایگذاری لوستر بر اساس ویژگی دیگری از معماری. مثلا اگر روی در، یک پنجره ی بزرگ شفاف قرار دارد،لوستر باید در مرکز پنجره قرار بگیرد تا از بیرون نتیجه دیداری بهتری داشته باشد.

انتخاب سایز لوستر برای راهروهای طولانی

سایز لوستر برای راهروهای ورودی، می بایست بر اساس عرض راهرو تعیین شود. عرض راهرو را در ۲۰ ضرب کنید، و این عرض لوستر بر حسب سانتی متر خواهد بود.

مثلا اگر عرض راهرو ۲.۵ متر است، قطر لوستر می بایسد حدودا ۵۰ سانتی متر باشد.

اگر می خواهید که راهروهای طولانی را با لوستر تزئین کنید، همیشه پیشنهاد می دهیم که آنها را:

  • در مرکز راهرو قرار بدهید.
  • فاصله ی حدود ۲.۵ تا ۳ متر بین آن ها برقرار کنید.
  • حداقل ۲۳۰ سانتی متر فضای حالی از کف تا زیر لوستر باقی بگذارید.

ترجمه شده از وبسایت Sofary 

مطالب مرتبط