خانه با یک لوستر – فانوسی بر برکه – اثر AB CHVOYA

خانه با یک لوستر – فانوسی بر برکه – اثر AB CHVOYA

“خانه با یک لوستر”، واحد مسکونی برای دو نفر است. این خانه از چوب ساخته شده و هیچ پنجره ای ندارد. تنها بازشو بر روی سقف واقع شده است. این بازشو حجم کدر خانه را به حجم شفاف پنجره ی روی بام پیوند می زند، جایی که لوستر واقع شده است. در طول روز، خانه توسط نور طبیعی روشن می شود. در تاریکی، لوستر فضای داخلی خانه را روشن می کند، و البته به سمت بیرون نیز می درخشد.

اسکیس از “خانه با یک لوستر”، منبع

“خانه با یک لوستر”، بنایی در کناره ی برکه Nikola-Lenivets در استان کالوگا روسیه است. شرکت معماری AB Chvoya این خلوت گاه را برای فستیوال “ARCHSTOYANIE-2017”  که تم آن پرسش “چگونه باید زیست؟” بوده است طراحی کرده است ، که پاسخ ش در این سازه، “به سادگی”  بوده است.

نکته ی بارز معماری این بنا را می توان در هم راستا نمودن نور طبیعی و مصنوعی دانست.

معمار توانسته است زندگی شبانه را به روز پیوند بزند. هم چنین همان طور که در روز محیط بیرونی نور را به ساکنین هدیه می کند، در شب این بنا است که نور را به محیط بیرونی هدیه می دهد. دید محدود این بنا بیننده را در آسمان معلق می کند.  انگار در طول روز ساکنین از آسمان آویخته شده اند؛ و شبانگاه، نور لوستر آویزان از سقف است که حس آویختگی را بر می انگیزاند. این که یک لوستر آویز می تواند نقش لامپ فانوس را ایفا کند نیز جالب توجه است. گویی شعله های نور همانند اتش یک آتشکده و همچون یک فانوس دریایی عمل می کنند. این ارتباط ها با گذشته و حال است که معنا را می سازند. معماری مینیمال و مدرن که در عین حال پیوندی عمیق با گذشته و خاطرات بیننده برقرار کرده.

این واحد فضای حدودی ۶ متر مربع را به خود اختصاص داده است. شرکت سازنده بیان داشته که این واحد مسکونی مخصوص دو نفر است (با این که تسهیلات خانگی مورد انتظار ما را ندارد). این فضا مناسب خلوتگاه آخر هفته است، جایی برای فرار از زندگی طاقت فرسای روزانه.

اتمام معماری این فضا در سال ۲۰۱۷ بوده است، ظاهر این بنا به یادآور فانوس است. طراح اینگونه گفته است : “رهگذر داخل را گرم و دوستانه می بیند، از سوی دیگر زندگی ساکنین کاملا از چشمان بیگانه پنهان است. 

ترجمه شده از :

https://www.archdaily.com/887611/house-with-a-chandelier-ab-chvoya
https://www.humble-homes.com/house-with-a-chandelier-a-lantern-on-a-lake-by-ab-chvoya/

مطالب مرتبط