انتخاب سایز مناسب لوستر

انتخاب سایز مناسب لوستر

لوستر فراتر از تنها یک تجهیز نوری کاربردی است. آنگونه که طراح داخلی جورجیا زیکاس (Georgia Zikas) می گوید: “لوستر ها جواهرات یک اتاق هستند”  . “آن ها تلالوئی بی درنگ و تاثیری قدرتمند را به اتاق شما اضافه می کنند و می توانند آنگونه که شما می خواهید شکوهمند و همه فن حریف باشند”. از آن رو که سبک های متفاوتی از لوسترها در بازار وجود دارند، شما خواهید خواست که پیش از خرید لوستر به دقت فضای خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید. در نهایت سایز مناسب لوستر شما تحت تاثیر مکانی است که در آن جایگذاری خواهد شد و مبلمان موجود در آن اتاق خواهد بود. در ادامه نکات مورد تایید طراحان را در خصوص انتخاب لوستر مناسب برای ناهارخوری، و همین طور دیگر فضاهای مهم خانه مطالعه بفرمایید.

نکاتی در خصوص انتخاب سایز مناسب لوستر برای اتاق نهارخوری

قطر لوستر ناهار خوری می بایست حدودا بین یک-دوم تا دو-سوم عرض میزی که بر روی آن آویزان خواهد شد باشد. با این حال بیشتر طراحان با انعطاف جزئی در قوانین  مخالفتی ندارند! مری پاتون (Mary Patton)، این گونه ذکر می کند که ” من الزامات سخت گیرانه ای در خصوص ابعاد لوستر ندارم”، ” در واقع معمولا من لوستر هایی که به صورت هدفمند وسیع تر هستند را ترجیح می دهم”

کیم کومبز (Kim Coombs) نیز در خصوص این که انتخاب لوستر برای اتاق مورد نظر به سادگی تحت تاثیر اندازه ها نیست می گوید: “در زمان انتخاب لوستر، عوامل مهم دیگری را در نظر دارم، که باعث بهبود زیبایی فضا می شوند.” او می افزاید که “مثلا، ‘آیا می خواهم که این تجهیز نقطه کانونی اتاق من باشد؟’ و ‘ آیا قرار است منبع نوری اصلی ما باشد یا به منظور خلق یک حس و حال در فضا آن جا است”. بر اساس نظر کومبز ،در ناهارخوری دارای میز کشیده و مستطیل شکل، دو شیوه را می توان به کار گرفت  . “یک گزینه استفاده از لوستر کشیده و گسترده است،  مثلا استفاده از چندین تجهیز نوری آویز برای طولانی کردن فضا” ، و ” استفاده از از لوستر ها و آویزها جلوه های نورپردازی جذاب، نرم و صمیمی را خلق می کند، در حالی که نورپردازی توکار و یا سوکار سقفی تایر مشابهی را به دست نمی دهند.”

میز ناهارخوری شما بر طراحی مبلمانی که می خرید تاثیر خواهد گذاشت. به عقیده طراح، شوشانا شپیرو (Shoshanna Shapiro) ، اگر شما میز ناهارخوری مستطیلی دارید، شما انتخابی بین تجهیزهای مستطیلی، دو آویز، یا لوستر گرد دارید. اگر شما میز گرد دارید، تجهیزهای گرد و یا مربعی بهتر خواهند بود، و اگر میز مربعی دارید، گزینه ی گرد را انتخاب خواهید کرد.

همچنین، در زمان نصب لوستر ارتفاع را در اولویت قرار دهید، مایکل کاکس (Michael Cox)  می گوید : “مطمئن شوید که پایین آمدن از سقف امکان وجود فضای خالی مناسبی را بر روی میز به شما بدهد، تا اجازه ی گفتگویی بدون مزاحمت را فراهم کرده و هیچ گاه مانع قرار دادن تزئینات فصلی در میانه ی میز نشود.

نکته های انتخاب سایز مناسب لوستر برای سرسرا ها (لابی ها) و دیگر فضا ها

شاپیرو  در خصوص انتخاب سایز مناسب لوستر برای لابی ها توضیح می دهد: تجهیزات نوری دارای ابعاد (سایز) بزرگ برای سراسر خانه رایج شده اند ، و سپس ذکر می کند که باید اطمینان حاصل کنید که وقتی از ابعاد بزرگ استفاده می کند، سقف شما حداقل ۲۷۵ سانتی متر ارتفاع داشته باشد. “هر چه سقف بلند تر باشد، تجهیز شما می تواند بزرگ تر باشد،” و می افزاید که “وقتی که سقف بلند دارید، تمایل به استفاده از تجهیز های بالابلند خواهید داشت. وقتی که در خصوص نورپردازی حرف می زنید، تناسب همه چیز است”

مشابه آن چه در خصوص ناهارخوری گفته شد، دوست دارید که با مبلمان موجود نیز بازی کنید. جودی پیکت (Judy Pickett) می گوید که : “سبک تجهیز شما می بایست با مبلمان انتخاب شده برای فضا هماهنگ باشد و شخصیت شما را به نمایش بگذارد”. ” در زمان انتخاب نور، فراموش نکنید که علاوه بر نسبت و مقیاس اتاق اشکال موجود در اتاق را نیز در نظر داشته باشید.

برخی طراحان شیوه متفاوتی را ترجیح می دهند که به آنان این امکان را می دهد درون فضای بزرگتر، به صورت همزمان سبک های طراحی متفاوت را کنار هم قرار بدهند. کاکس پیشنهاد می دهد که “جسور و غیر قابل پیش بینی باشید، به ایجاد کنتراستی خود خواسته با دیگر عناصر اتاق فکر کنید” ، “یک تجهیز براق و مدرن می تواند انرژی جذابی را درون اتاقی سنتی برانگیزد، و یک تجهیز قدیمی می تواند زنگاری را به فضای معاصر و مینیمال بیافزاید.

لوستر در اتاق خواب

اگر تمایل دارید که لوستری را در اتاق خوب خود نصب کنید، پس باید توجه ویژه ای به ارتفاع اتاق داشته باشید. و جایگذاری نکته کلیدی است. شاپیرو ذکر می کند که “اگر ممکن است تجهیز شما در اتاق خواب نباید مستقیما بر بالای تختخواب آویز شود، بکه باید در  ”  البته در هر صورت ممکن است در اتاق خواب های کوچک تر، تخت خواب مستقیما در میانه ی فضا باشد.

در این مطلب به بررسی شیوه های انتخاب سایز مناسب لوستر برای اتاق خواب، میز ناهارخوری، سرسرا و لابی پرداختیم. امیدواریم مناسب بوده باشد.

ترجمه شده از : https://www.thespruce.com/find-the-right-size-dining-room-chandelier-1976285

مطالب مرتبط